Lista powieści i streszczenia        Strona główna

1. SOS Bright Star - wydana 1995

Grupa sfrustrowanych weteranów wojny w Afganistanie kradnie, z jednej ze zdezorganizowanych jednostek czerwonej armii, taktyczną rakietę nuklearną.
Starszy oficer z angielskiego statku " Bright Star " przypadkowo natrafia na trop terrorystów. Początkowo sytuacja nie wygląda zbyt groźnie, ale gdy w tajemniczych okolicznościach giną kolejno dwie ofiary, chief podejmuje energiczną akcję.
W pewnym momencie ze zgrozą odkrywa, że bandyci są w stanie doprowadzić do katastrofy ekologicznej, o jakiej nikomu się dotąd nie śniło.
Czas ucieka, a chief nie może jeszcze nic zrobić, gdyż terroryści związali go i uwięzili w kabinie pięknej pasażerki, córki kapitana. Czy uda mu się samemu stawić czoła całej bandzie?

2. PLAGA

Tuż przed rozpoczęciem sezonu turystycznego w nadmorskich dzielnicach miasta pojawiają się niesamowite ilości karaluchów. Zdesperowana prezydent nie chcąc odstraszać turystów stara się nie dopuścić, żeby temat podchwyciła prasa i inne media. Jednocześnie podejmuje zdecydowane kroki w celu opanowania plagi.
Niestety, goniąca za sensacją prasa rozdmuchuje sprawę i doprowadza do prawdziwej paniki wśród mieszkańców. W międzyczasie karaluchy całkowicie opanowują niektóre dzielnice. Nie pomagają najsilniejsze środki trujące, stosowane przez specjalne ekipy dezynsekcyjne.
Kilku pracowników portowej stacji epidemiologicznej łączy zagrożenie z niedawną wizytą w porcie hinduskiego statku "Jalabanga", na którym wykryto karaluchy-giganty. Czy fakt niespalenia zagazowanych karaluchów, przez niesolidnych pracowników, doprowadził do rozprzestrzenienia się plagi ?
Władze okazują się być bezsilne w obliczu rosnącego zagrożenia.
Desperacka decyzja spalenia kilku najbardziej zarobaczonych budynków w mieście, doprowadza do wzrostu atmosfery zagrożenia. Rozpoczyna się prawdziwy exodus mieszkańców z miasta.
Skąd wzięła się ta plaga ? - zastanawia się trójka przyjaciół i podejmuje prywatne śledztwo.
- Nieoczekiwane rozwiązanie zagadki pojawia się na końcu książki.

3. KORALIA

Amerykańska gwiazda piosenki po latach wraca do swego rodzinnego miasta, aby wystąpić na lokalnym festiwalu.
Spotyka swego dawnego chłopca, który będąc przekonany, że Koralia nie żyje, ożenił się z jej koleżanką. Małżeństwo okazało się nieudane i Krzysztof jest już po rozwodzie, gdy dowiaduje się, że jego dawna ukochana nie tylko żyje, ale jest sławną piosenkarką.
Wydaje się, że nic nie może stanąć na przeszkodzie ich szczęściu, gdy pojawia się Byk.
Byk to niezupełnie zrównoważony były komandos, który przyjazd gwiazdy postanawia wykorzystać do przeprowadzenia swego szatańskiego planu.
Czy Krzysztofowi uda się uwolnić dziewczynę z rąk terrorystów ? Czy uda mu się oswobodzić pozostałych zakładników oraz unieszkodliwić fachowo rozmieszczone ładunki wybuchowe ?
Tego wszystkiego dowie się czytelnik, który zabierze się do tej pasjonującej lektury.

4. Przygoda Golden Grain

Grecki statek Golden Grain wypływa z portu Houston do Kłajpedy. Po kilku dniach żeglugi nowozaangażowany starszy oficer odnosi wrażenie, że na statku dzieje się coś dziwnego. Jego podejrzenia przemieniają się w pewność, gdy zostaje wyraźnie odsunięty od swoich obowiązków przez kapitana.
Statek płynie zupełnie innym kursem, aniżeli wynikałoby to z normalnego planu rejsu.
Robert postanawia udawać, że nie dostrzega nieprawidłowej nawigacji i dyskretnie zbadać przyczyny dziwnego zachowania kapitana oraz pozostałej załogi. Pomaga mu w tym piękna Meksykanka o rzadko spotykanym w Meksyku imieniu Wanda.
Ta wspaniała para po dramatycznej akcji udaremnia złowieszcze plany podejrzanego kapitana.

5. Pościg

W dwa lata po upadku komunizmu zawiązuje się w Polsce Związek Niezadowolonych. Frustraci, którzy nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości postanawiają wspierać się nawzajem. Na przejęcie intratnych posad i synekur jest już za późno. Jak również na załapanie się do spółek nomenklaturowych. Gorycz i szok po utracie wpływów przemieniają się w nienawiść.
W dwa lata po założeniu Związku zapada decyzja: Winni zaistniałego stanu rzeczy muszą ponieść karę. Do wykonania wyroku Związek angażuje najgroźniejszego międzynarodowego przestępcę.
Czy specjalnemu agentowi Condorowi uda się zapobiec zamachowi ?

6. Lato z Kate

To opowieść o rodzącej się miłości dwojga młodych ludzi. Podczas swych cudownych wakacji we dwoje, przypadkowo trafiają na trop groźnego przestępstwa. Narastające zagrożenie staje się prawdziwą próbą dla trwałości ich uczuć.

7. Dotknięcie piekła - wydana 1998

Kapitan Callum po przerwanym urlopie trafia na najnowszy statek swojego armatora. Najnowszy nabytek okazuje się być zrujnowanym, starym trupem. Kapitan stara się jak może, żeby doprowadzić statek do najlepszego możliwego stanu. Mimo to, na każdym kroku odkrywa szokujące zaniedbania. Zła wola właściciela statku oraz splot wielu innych okoliczności doprowadza w końcu do tragedii jakiej nikt nie mógł się spodziewać.
Autor opisał w książce kilka sytuacji, które przytrafiły się lub mogły się przydarzyć jemu i jego przyjaciołom.

8. Smak winy -  wydana 2001

Powieść marynistyczna, której akcja toczy się współcześnie. Głównym bohaterem jest kapitan statku - mieszkaniec Gdańska. Akcja powieści rozgrywa się w Gdańsku, w Trójmieście oraz częściowo na morzu, na pokładzie statku.
Chociaż treść książki jest fikcyjna, to w pełni zachowane są realia statkowe, a niektóre opisane wydarzenia zaistniały naprawdę. Również emocjonalne kłopoty bohatera przestawione w powieści odzwierciedlają problemy z jakimi borykał się niejeden człowiek morza.
Kapitan Kalina, którego kariera zawodowa oraz życie osobiste układały się dotychczas bez większych kłopotów zostaje postawiony przed groźbą utraty pracy oraz zniszczenia szczęścia rodzinnego. Dodatkowo dręczy go wspomnienie groźnego wypadku morskiego, w którym uczestniczył.
Nowa praca w Izbie Morskiej oraz nowa znajomość pozwalają mu na powolne wydostanie się ze stanu zniechęcenia i apatii. Nadal dręczą go różnorakie wątpliwości.
Kolejny niespodziewany rejs pomaga mu wyjaśnić okoliczności wypadku sprzed lat oraz na nowo ułożyć życie osobiste. W książce występuje szereg groźnych sytuacji na morzu. Niektóre z nich są opisem wydarzeń przeżytych przez autora lub jego przyjaciół.

9. Długa wiosna -  wydana 2015

Skromny urzędnik prowadzący skromne i szare życie dowiaduje się o chorobie stwarzającej śmiertelne zagrożenie dla jego życia.
Zbliżające się niebezpieczeństwo pozwala mu odkryć cechy charakteru jakich nigdy się po sobie nie spodziewał.

10. ISM - Poradnik dla armatorów i kapitanów

11. Kosynierzy z "Daru Pomorza" -  wydana 2000

To kronika wydziału nawigacyjnego PSM z lat 1965-1968. Książka opisuje szereg epizodów jakie wydarzyły się podczas tych trzech lat w szkole, na statkach szkolnych oraz na statkach towarowych podczas praktyk morskich. Książka zawiera same fakty. Zawarte w niej zapisy są odzwierciedleniem autentycznych wydarzeń. Również wszyscy bohaterowie są autentycznymi postaciami wymienionymi z nazwiska.

Kosynierzy z Daru Pomorza (Pięćdziesiąt lat później) - wydana 2016

To druga, uzupełniona wersja książki Kosynierzy z Daru Pomorza, pod zmienionym nieco podtytułem.  W nowej wersji  przedstawiano między innymi późniejsze losy niektórych bohaterów pierwszego wydania książki. W sumie dodano 3 rozdziały.

12. Inny smak winy

Ciąg dalszy losów kapitana Kaliny, bohatera powieści Smak Winy wydanej w 2001 roku. Kapitan musi zmierzyć się z trudnym czasem po zatonięciu jego statku i śmierci niemal całej załogi.

13. Zdążyć na czas -  wydana 2011

Sensacja polityczna. Książka opowiada o detektywie Pawle Olszynie, który badając banalną sprawę ociera się o ślad innego przestępstwa, w które być może zamieszany jest sam prezydent.
Niefortunnie detektyw wplątuje w aferę siebie i swoją rodzinę.

14. Rejs do White Blue -  wydana 2014

Stary wilk morski Hans Ifers odbywa kolejny rejs, jak zwykle oddając się swoim ulubionym zajęciom i nałogom, gdy z ładowni wydobywają się pasażerowie na gapę.
Wywiad z dziennikarką, która manipuluje wypowiedziami. Skandalicznie nietrafne rozeznanie sytuacji. Konwencja Genewska z 1951 o uchodźcach.
Czy Hansowi uda się stawić czoła narastającym problemom?

15. Tragedia Wind Melody

Kapitan Kotaś podczas powrotu ze swego pierwszego kapitańskiego rejsu dostrzega opuszczony płonący statek. Udaje mu się ściągnąć wrak do Gdyni, gdzie śledztwo wykazuje, że nie był to tylko przypadkowy pożar.

16. Znowu żyję

Marynarz, który nie może wypłynąć, bo nie ma świadectwa zdrowia. Próbuje jak może dostosować się do nowej, obcej mu sytuacji. Ale na lądzie nie ma pracy dla byłych wilków morskich. Nie bardzo wie czym się zająć, gdy nieoczekiwanie jednak pojawia się praca podobna do tej, którą wykonywał przez całe swoje dorosłe życie. Otrzymuje zadanie uruchomienia i doprowadzenia do porządku starego trupa, opuszczonego i postawionego w krzakach. Z początku wydaje się to być zadaniem ponad siły, ale duża życzliwość wielu ludzi pozwala mu na próbę podjęcia wyzwania. Czy mu się powiedzie, czytelnik dowie się po przeczytaniu tej książki o codziennym, znojnym życiu kapitana Gaberiala.

17. Deszczowi zakochani

Inżynier Brzeziński po latach na morzu postanawia osiąść na lądzie. Nie wie jakie jeszcze sztormy przed nim. Pewnego deszczowego wieczoru rozpoczyna się zupełnie nowy wątek w jego życiu.

18. I nie ma na takiego siły -  wydana 2012

Prywatny detektyw Paweł Olszyna  otrzymuje zadania śledzenia niewiernych żon, odnajdywania zagubionych nastolatków czy pośrednictwa we wpłacaniu okupu za skradzione samochody. Niespodziewanie jednak ociera się o tajemniczą sprawę, w którą zamieszany jest sam prezydent państwa.
Prezydent kandyduje na drugą kadencję. Ma wyraźne poparcie, ale nieoczekiwanie jego polityczny przeciwnik zyskuje taką liczbę zwolenników, że może doprowadzić do tego, że prezydent nie zostanie ponownie wybrany już w pierwszej turze. Postanawia odrobić straty.
Idzie mu to nawet  dosyć dobrze, gdy prasa rozdmuchuje wokół niego nieprzyjemną, skandaliczną sprawę. Wydaje się, że notowania jego spadną niebezpiecznie nisko. Czy uda się odrobić straty?

19. Ostatni rejs -  wydana 2013

Ostatni rejs to historia skomplikowanych relacji opowiedziana przez trzy osoby – bohaterów tej powieœci. Młoda dziewczyna spragniona miłości, młody marynarz, który nie potrafi odwzajemnić tego uczucia i pan w „średnim wieku”, kapitan statku, który powoli traci kontakt z żoną i córkami i postanawia zmienić dotychczasowy styl życia. To on próbuje podarować dziewczynie szczęście, którego szukała. Ich losy splatają się ze soba, prowadząc do nieoczekiwanego zakończenia. Wszystko rozgrywa się w krajobrazach Sopotu i Gdańska.

20. Tylko na zamówienie-  wydana 2021

Dobrze nam znany detektyw Paweł Olszyna  dowiaduje się o nieprawidłowościach w pracy ogólnie szanowanej intytucji jaką jest Centralne Biuro Morskie.

21. Trudna miłość

Po powrocie z podróży do Nowego Jorku inżynier Andrzej Pawłowski przypadkowo poznaje zupełnie nowe fakty z życia własnej rodziny. Są to dla niego sprawy zupełnie zaskakujące i nieoczekiwane.

22. Kiedy byłem małym chłopcem -  wydana 2015

Wspomnienia z najmłodszych dziecinnych lat autora spędzonych głównie w Sopocie, ale także podczas letnich wakacji w Zamościu i Sulęczynie.

23. Głupia gra

Wspominki z kilku statków o tak zwanym marynarskim "biznesie".

24. Powrót na żądanie -  wydana 2016

Gerard Foniak znika w dniu swojego ślubu tylko po to, żeby nagle pojawić się po dwudziestu latach. Gdzie był, co robił i po co wrócił - odpowiedź na te pytania musi znaleźć prywatny detektyw Paweł Olszyna.

25. Kroniki Ranquila

Wspomnienia z rejsu na statku CSAV Ranquil.

26. Opowieści z Northern Jubilee

Wspominki z rejsów na statku Northern Jubilee.

27. Zapiski z niesprawiedliwego wschodu i zachodu

W założeniu książka miała stanowić zapisy z rejsu na statku "Northern Justice". Niestety autor uległ ciężkiemu wypadkowi i dlatego zapisy ze statku zostały zastąpione zapisami ze szpitala. To kronika dzień po dniu: operacji, zabiegów, ćwiczeń, wizyt i zajęć przykutego do łóżka rannego. To autentyczna opowieść o sile charakteru, cierpliwości i cierpieniu, walce z bólem i depresją a także o przyjaźni i pomocy doznanej od rodziny, bliższych lub dalszych znajomych czy nawet osób całkiem obcych. W kronice wszystkie postacie, a także ich nazwiska są autentyczne.

28. Bumerang czyli ballada o Palistinku

Pewnego dnia przyszedł na świat chłopczyk. Dość szybko chłopiec zaczął okazywać przejawy okrucieństwa. Miał zaledwie kilka lat, gdy zaczął obrywać muchom skrzydełka, a pająkom nóżki. Strzelał też z procy do wróbli i innych ptaszków. No i nie było w okolicy dziecka, z którym chociaż raz nie pokłócił się albo nie pobił. Na dodatek miał niesamowitą przyjemność w obgadywaniu każdego i to niezależnie od tego czy miał jakiś powód, czy też nie. Czy w dorosłym życiu będzie taki sam?

29. Niedobry syn -  wydana 2017

Prywatny detektyw Paweł Olszyna otrzymuje zadanie zbadania tajemniczej śmierci ministra rządu. Nie jest to łatwe zadanie, bo minęło już prawie dwadzieścia lat, ale uparty detektyw poradzi sobie i z tym wyzwaniem.

30. Ryzykowny tatuaż - wydana 20.10.2017.

Ryzykowny Tatuaż to kolejny, szósty już tom przygód Pawła Olszyny z serii Prywatny detektyw. Znany sopocki rzeźbiarz zostaje znaleziony martwy pod swoim domem. Czy ktoś go wypchnął czy sam wyskoczył? Za tą drugą hipotezą przemawia fakt, że pokój, z którego dokonał swego ostatniego lotu jest zamknięty od wewnątrz. Jak zawsze dociekliwy detektyw Olszyna postanawia jednak przyjrzeć się bliżej tej sprawie.

31. Czas na umieramie - wydana maj 2019

Siódmy i ostatni tom wspomnień prywatnego detektywa. Tym razem Paweł Olszyna podejmuje się zbadania sprawy tajemniczego pobicia swego przyjaciela Kazika Roledy.

32. Opowieści z morza -  wydana 2017

Opowiadania i reportaże autora z ostatnich kilkunastu lat z różnych statków, z różnych rejsów do różnych portów.

34. Inne opowieści z morza -  wydana marzec 2022

Kolejna książka cyklu wspomnieniowego, a w niej kolejne opowiadania i reportaże autora z ostatnich kilkunastu lat z różnych statków, z różnych rejsów do różnych portów.

36. Smak winy III

Ciąg dalszy losów kapitana Kaliny, bohatera powieści Smak Winy i Inny smak winy. Kalina walczy o życie śmiertelnie chorego chiefa z maszyny.

37. Kosynierzy z "Daru" znowu razem. Zapiski kapitanów -  wydana 2017

Ciąg dalszy Kosynierów z "Daru Pomorza". Zawiera Opowiadania 11 kapitanów z różnych statków, z różnych rejsów do różnych portów.

39. Kiedy byłem średnim chłopcem -  wydana Styczeń 2019

Ciąg dalszy Małego chłopca. Druga, lecz nie ostatnia książka cyklu. Bardzo dobre przyjęcie Małego chłopca przez czytelników zachęciło autora do kontynuacji wspomnień z Sopotu lat sześćdziesiątych. Fascynująca lektura.

40. Kosynierzy z "Daru" zawsze razem. Zapiski kapitanów -  wydana Maj 2018

Ciąg dalszy Kosynierów z "Daru Pomorza". Czwarta i ostatnia książka cyklu. Zawiera Opowiadania 8 kolegów i jednej żony z różnych statków, z różnych rejsów do różnych portów, a także wspomnienia z lądu.

41. Opowieści z morza i Pomorza -  wydana Sierpień 2023

Trzecia książka cyklu wspomnieniowego z morza, a w niej kolejne morskie reportaże autora, a także kilka artykułów z pobytu na lądzie.

42. Kiedy byłem dużym chłopcem -  wydana Styczeń 2020

Ciąg dalszy Średniego chłopca. Trzeci tom Trylogii o sopockim chłopcu. Bardzo dobre przyjęcie Małego i Średniego chłopca przez czytelników zmusiły autora do zanotowania dalszych wspomnień z lat 1968 - 1973 z Sopotu i nie tylko z niego.

43. Kiedy jestem w srebrnym wieku -  wydana Listopad 2020

Ciąg dalszy Dużego chłopca. Czwarty tom Trylogii o sopockim chłopcu (To pierwsza trylogia składająca się z 4-ch tomów). Bardzo dobre przyjęcie Małego, Średniego i Dużego chłopca przez czytelników oraz ich doping do stworzenia ciągu dalszego zachęciły autora do spisania dalszych wspomnień z lat 2010 - 2020 z Sopotu i nie tylko z niego. To już czas emerycki, do czego nawiązuje tytuł wydawnictwa.

44. Ballada o Kławdii -  planowane wydanie 2022

Bohaterka książki, mimo paskudnego, podłego charakteru, robi niesamowitą, nieoczekiwaną karierę literacką, plastyczną i polityczną. Nie wszystko jednak układa się tak, jak sobie zaplanowała.

45. Opowieści z portów - 

Ciąg dalszy cyklu Opowieści z morza (Czwarty tom) Tym razem wspomnienia z wielu portów odwiedzonych przez autora podczas pracy na morzu.

46. Kiedy jestem w złotym wieku - wydana Lipiec 2021

Ciąg dalszy Dużego chłopca i Srebrnego wieku. Piąty tom Trylogii o sopockim chłopcu (To pierwsza trylogia składająca się z 5-ch tomów). Bardzo dobre przyjęcie Małego, Średniego, Dużego chłopca i Srebrnego wieku przez czytelników oraz ich doping do stworzenia ciągu dalszego zachęciły autora do spisania dalszych wspomnień z lat 2020 - 2021 z Sopotu i nie tylko z niego. To czas epidemii, więc jest sporo o niej w ksišżce.

47 Kiedy jestem w przyszłym wieku - wydana Październik 2022

Szósty tom Trylogii o sopockim chłopcu (To pierwsza trylogia składająca się z 6-ciu tomów, czyli heksalogia). Bardzo dobre przyjęcie Małego, Średniego, Dużego chłopca, Srebrnego i Złotego wieku przez czytelników oraz ich zachęty do stworzenia ciągu dalszego skłoniły autora do opisania wspomnień z lat 2021 - 2022 z Sopotu. To czas epidemii, wojny więc jest sporo o nich w książce. Lecz książka miała mieć charakter pogodny, zabawny, a czasami prześmiewczy, dlatego autor uległ swojej wyobraźni i wprowadził wątki fikcyjne dziejące si w tytułowym przyszłym czasie.

48 Historie niesamowite i osobliwe - wydana Marzec 2023

Pięciu autorów, pięć opowiadań, pięć różnych spojrzeń na świat i otaczającą nas rzeczywistość. Zabiorą Was w niezapomnianą podróż, do miejsc, które wykreowali, do ludzi, których powołała do życia ich wyobraźnia, a wszystko to przyprawione emocjami zawartymi między słowami.

 

 

Strona Główna